Przejdź do treści

Kolejność prezentacji konkursowych

Czwartek 

I blok 10.00-12.00

  1. „Przepustka”

Karolina Węglorz-Zima / Studio Munka / 22’53’’ / 2023 / film niezależny, fabularny, debiut

Maks wychodzi na 24-godzinną przepustkę z więzienia. Chce pojechać na casting do muzycznego programu telewizyjnego. Siłą zabiera ze sobą swojego młodszego brata Kamila, który nie ułatwia mu dotarcia do celu. W trakcie podróży przyglądamy się nie tylko ich trudnej i bolesnej relacji, ale też temu, jak ona się zmienia.

2. „Dzień dobry”

Zuzanna Klara Bardian / Akademicki Klub Realizatorów Filmowych FOSA we Wrocławiu / 05’13’’ / 2023 / film amatorski, fabularny

Idziesz wyrzucić śmieci i wpadasz na sąsiadkę, której unikasz. Co robisz? O tym, jak trudne może być sąsiedzkie „dzień dobry”.

3. „Ostatni Człowiek na Ziemi”

Joanna Żybul / Szkoła Filmowa w Łodzi / 04’04’’ / 2023 / film studencki, animowany, debiut

Główny bohater zostaje sam na świecie. Przechadzając się po pustym mieście, rozmyśla nad tym, co go czeka.

4. „Na żywo”

Mara Tamkovich / Wajda School / 13’30’’ / 2022 / film niezależny, fabularny

Pokojowa manifestacja w Mińsku zostaje brutalnie spacyfikowana przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron, stają przed dramatycznym wyborem. Fabuła inspirowana prawdziwą historią Kateriny Bakhvalovej i Darii Chultsovej z Belsat TV.

5. „Sprzedawca”

Patryk Kaflowski / Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach / 15’ / 2023 / film studencki, fabularny

Darek jest właścicielem sklepu na skraju bankructwa. Sprawy przybierają dziwny obrót, gdy do jego sklepu przybywa duża dostawa półpancerzy. Pojawia się też staruszek, który proponuje pomoc w sprzedaży.

6. “…który skrzywdziłeś” 

Karolina Zielińska, Gabriela Szczególska, Alicja Kępska / Grupa Filmowa Radom movie: „Akcja!” / 18’ / 2023 /  film amatorski, fabularny, debiut

Konrad, uczeń szkoły średniej, nie może pogodzić się z tym, że wszyscy zapomnieli o tragicznych wydarzeniach, do jakich doszło kilka miesięcy wcześniej w szkole. Stara się zachować je w pamięci otoczenia, jednak na drodze stają mu jeszcze do niedawna jego bliscy znajomi.

7. „Ciepło”

Klaudia Fortuniak / Szkoła Filmowa w Łodzi / 15’ / 2023 / film studencki, fabularny

Matka i córka jadą na pogrzeb. Matka wywozi tego dnia węglowy piec na złom, a córka ma założone brązowe rajstopy. Piec okazuje się być ciężki, a rajstopy nieadekwatne do uroczystości.

8. „Smutny las”

Jeremi Rządowski / Nałęczów / 03’19’’ / 2023 / film amatorski, animowany

Las skrywa mroczne sekrety, których częścią stają się dwie główne bohaterki filmu. Stając w obliczu tragicznego wydarzenia, niosą pomoc rannej myszce. Czy zły los da się odwrócić?

9. „Wyrazy bliskoznaczne”

Filip Rudnicki / Kraków / 10’ / 2023 /  film niezależny, fabularny

Na przyjęcie urodzinowe ośmiolatka zjeżdża się cała rodzina, na czele z ukochanym dziadkiem. Niespodziewanie na jaw wychodzi sekret, który senior rodu skrywał przez lata. Czy relacje rodzinne przetrwają próbę, w obliczu której staną wszyscy zaproszeni goście?

10. „Miłość w czasach inflacji’

Zuzanna Heller / Szkoła Filmowa w Łodzi / 02’35’’ / 2024 / film studencki, animowany

Stefa wychodzi na zakupy pomimo szalejącej inflacji.


II blok  12.15 – 14.00

11. „Martwy punkt”

Patrycja Polkowska / Szkoła Filmowa w Łodzi / 15’ / 2022 / film studencki, fabularny

Na zamkniętym osiedlu dochodzi do wypadku. Robert rusza w pościg za obcym, który uciekł z miejsca zdarzenia. Próbując odkryć prawdę, staje przed moralnym wyborem.

12. „Magda”

Adela Kaczmarek / 09’ / 2022 / film niezależny, animowany

W styczniu 1940 r. piętnastoletnia Magda zostaje zaprzysiężona jako żołnierz Brygady Podhalańskiej. Ze względu na jej umiejętności narciarskie dostaje zadanie przeprowadzania lotników przez granicę do Słowacji. Dla Magdy, kochającej jazdę na nartach, takie akcje to pestka, nawet jeśli musi sama przeprowadzić grupę dwóch lub trzech mężczyzn, z których żaden nigdy nie jeździł na nartach.

13. „33 okrążenia Słońca”

Łukasz Bogusz / Otwock / 13’30’’ / 2024 / film amatorski, fabularny, debiut

Ziemią kieruje jeden światowy rząd, będący głównym elementem tzw. Nowego Porządku Świata. Każdy krok i słowo, wypowiadane przez mieszkańców planety, są monitorowane za pomocą urządzeń elektronicznych. Serwisant Adam Weishaupt marzy o wolności.

14. „Połączenia”

Ming-Wei Chiang / Szkoła Filmowa w Łodzi / 17’30’’ / 2022 / film studencki, dokumentalny

Centrum numeru alarmowego 112 jest każdego dnia zasypywane telefonami. Operatorzy próbują stawiać czoła rozmaitym problemom zarówno pojawiającym się wraz z licznymi połączeniami, jak i napięciom w środowisku pracy. Starają się przy tym zachować dystans i radzić sobie z własnymi emocjami.

15. „Antyfutbol”

Dominik Cywiński / Czarlino / 02’34’’ / 2024 / film amatorski, fabularny

Trzypokoleniowa rodzina nie potrafi pogodzić się z porażką reprezentacji Polski na dużym turnieju. Sytuacja eskaluje, kiedy do pokoju wchodzi najmłodszy z kibiców.

16. „Liosza”

Miłosz Sawicki / Szkoła Filmowa w Łodzi / 17’ / 2023 / film studencki, fabularny

Dwaj ukraińscy bracia, Liosza i Dmytro, mieszkają i pracują w Polsce. Tutaj dociera do nich wiadomość o rosyjskiej agresji. To kameralna opowieść o zwykłych ludziach uwikłanych w wielki dramat, o chłopaku, który zyskuje własny głos, ale za cenę spojrzenia w głąb zła.

17. „Ryż i kurczak”

Cat Kaczmarek, Kamil Wójcik / Gliwice / 01’35’’ / 2023 / film niezależny, animowany, teledysk

Znów dostałeś zadyszki na schodach? Masz dosyć swojej wątłej sylwetki? Nie po drodze Ci do lokalnej siłowni? Wspaniale! Turbo Kurczak powstał z myślą o Tobie! Ten innowacyjny produkt wypełniony jest proteinami, testosteronem, ołowiem i mizantropią, a w dodatku smakuje jak rolada śląska! Jedz i rośnij! (Dalsza część ulotki jest nieczytelna.)

18. „Dolina Wróbelków”

Bartosz Tryzna i Monika Stpiczyńska / Białystok / 26’45’’ / 2024 / film amatorski, dokumentalny

Dzień z życia sześciu mieszkańców Doliny Wróbelków – obszaru nieopodal polsko-białoruskiej granicy. Wojtek ma wiele pytań do taty, Małgorzata próbuje sprzedać dom, Monika szuka spokoju w naturze, a Mateusz chce zostać Youtuberem. Film o poszukiwaniu szczęścia na tle zmieniającej się podlaskiej wsi.

19. „Marzyciel”

Piotr Kaźmierczak / Sochaczew / 02’33’’ / 2023 / film amatorski, animowany

Prosta historia rybaka – opowieść o nadmiernej ambicji i niewykorzystanych szansach.


III blok  15.00-17.00

20.  „Transgresja”

Diana Szczotka / Gdyńska Szkoła Filmowa / 24’44’’ / 2023 / film studencki, fabularny, debiut

Lokalny diler narkotyków spędza kameralny wieczór z jedną ze swoich klientek. W miarę rozwoju sytuacji zdaje sobie sprawę nie tylko, że jest ona osobą transpłciową, ale także, że niezmiennie go pociąga. Rodzi się w nim konflikt między obezwładniającym go uczuciem a dotychczasowymi przekonaniami. Rozpoczyna transformacyjną podróż w kierunku samopoznania i akceptacji.

21. „Moody”

Karolina Karwan, Tomasz Ratter / Studio Munka / 29’58’’ / 2022 / film niezależny, dokumentalny, debiut

Starzejąca się matka i jej dorosły syn zamieszkują samotnie niewielką, indonezyjską wyspę, z rzadka odwiedzaną przez turystów. Gdy ona dźwiga brzemię codzienności, on pogrążony w tanecznym transie przenosi się w zupełnie inny, duchowy wymiar. Zilustrowana pięknymi zdjęciami opowieść o życiu na styku dwóch światów połączonych muzyką i bezmiarem rodzicielskiej miłości.

22. „LOVE”

Kamil Bukłaha / Wrocław / 01’49’’ / 2024 / film amatorski, inny

Alegoryczna, krótka historia miłości w podróży bohatera.

23.  „Crush”

Michał Socha, Jakub Socha / 06’ / 2022 / film niezależny, animowany

Ambitny złodziej chce ukraść drogocenny diament z silnie strzeżonego skarbca. Na swojej drodze spotyka niespodziewanie konkurencję – femme fatale, która zjawiła się w tym samym celu. Rywalizacja o diament powoli przeradza się we wzajemną fascynację, która przenosi parę w świat pomiędzy fantazją, a rzeczywistością.

24. „Kolor”

Ewa Jakubowska-Perez / Konin / 08’03’’ / 2022 / film amatorski, fabularny, debiut

Diana musi zmierzyć się z trudną rozmową ze swoją rodziną. Jej wyznanie wywołuje nieoczekiwane reakcje. Czy wygra miłość, zrozumienie, akceptacja? Czy zaczniemy wreszcie mówić tym samym kolorem?

25. „Pierwszy taniec w chmurach”

Michał Mieszczyk / Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach / 24’ / 2023 / film studencki, fabularny

Szukający odkupienia Patryk próbuje poukładać sobie życie z Mają i stać się ojcem dla jej dwuletniego syna Matiego. Aby zdobyć pieniądze na ślub, decyduje się na współudział w przemycie narkotyków. Niespodziewanie do kraju wraca biologiczny ojciec Matiego, który reprezentuje wszystko czego brakuje Patrykowi: stabilność, bezpieczeństwo i dostatek.

26. „Plac Wolności 4”

Kacper Wiącek / Łódź / 15’33’’ / 2024 / film amatorski, fabularny

Zrealizowana w jednym kadrze etiuda filmowa opowiada historię młodego małżeństwa, które w latach siedemdziesiątych wprowadza się do nowo otrzymanego mieszkania. Życie dwójki ludzi opowiedziane z perspektywy ich mieszkania. Miejsce pamięci czy pamięć miejsca?

27. „4 psy”

Maciej Białoruski / Szkoła Filmowa w Łodzi / 03’02’’ / 2022 /film studencki, fabularny

Nasze życie jest obliczone na cztery psy. Pierwszy, tak się składa, zdycha, gdy jesteś na wakacjach. Drugi umiera sam. Trzeciego długo wozisz po weterynarzach. Z czwartym starzejecie się razem. Film powstał na podstawie wiersza Piotra Groblińskiego i jest przez niego oblizany.


Piątek

IV blok  9.30-11.00

28. „Wolna krowa”

Marek Głuszczak  / Studio Munka / 27’53’’ / 2023 / film niezależny, fabularny, debiut

Tuż przed egzaminem dojrzałości Sara ucieka z domu, by bronić stada dzikich krów przed ubojem. Pełna obaw o przyszłość córki Alicja rusza za swoim dzieckiem. Podejmując kolejne, desperackie próby dotarcia do córki, Alicja nawiązuje niecodzienną więź z jedną z krów. Odkrywa przy tym, że Sara walczy nie tylko o wolność zwierząt, ale także o coś więcej.

29. „Mandala”

Mikołaj Janik / Gdyńska Szkoła Filmowa / 25’10’’ / 2023 /  film studencki, fabularny, debiut

Łucja robi co może, aby przywrócić swojego syna do zdrowia i zmyć z siebie winę za wydarzenia z przeszłości. Im bardziej się stara, tym cieńsze stają się granice między macierzyństwem i przemocą oraz jawą i sennym koszmarem.

30. „Rysa”

Jakub Krzyszpin / Szkoła Filmowa w Łodzi / 05’22’’ / 2023 / film studencki, animowany

Chłopiec przygotowuje się do gry na skrzypcach. Słysząc powracającego do mieszkania ojca, przestaje grać i chcąc uniknąć konfliktu, wykrada się z domu.

31. „Misie polarne”

Bartek Stankiewicz / Szkoła Filmowa w Łodzi / 19’40’’ / 2023 / film studencki, fabularny

Zapaśnik musi zrzucić przed walką cztery kilogramy w jeden dzień. Redukcję wagi zakłóca niezapowiedziana wizyta jego brata.

32. „Był sobie człowiek”

Kamil Wójcik / Gliwice / 01’54’’ / 2023 /  film niezależny, animowany

Krótka historia o Człowieku – jednym z gatunków, który zamieszkiwał kiedyś Ziemię. Historia intrygująca i zaskakująca jak remont łazienki, ale zarazem skondensowana jak spłuczka zamurowana w ścianie i ciężka do odkręcenia niczym zawór w pionie głównym.


V blok   11.15-13.00

33. „Szepcze mi rzeka”

Wojciech Latawiec / Kraków / 30’ / 2024 / film amatorski, dokumentalny, debiut

Romskie praktyki artystyczne nigdy nie były zapisywane.  Przekazywały je z pokolenia na pokolenie przede wszystkim kobiety, które pełnią rolę strażniczek tradycji. Świat grupy Bergitka Roma wciąż zachowuje w pieśniach oraz poezji pochodząca z romskiej osady w Czarnej Górze Teresa Mirga, która konsekwentnie realizuje misję kultywowania muzyki tradycyjnej.

34. „W pamięci”

Zofia Sawicka / Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach / 11’ / 2023 / film studencki, fabularny

Nieraz chcemy uwolnić się od tego, co tworzy naszą tożsamość. Ale droga do uwolnienia wiedzie przez to, co bliskie. Może żeby odczuć spokój, trzeba po raz kolejny spojrzeć w głąb? By pożegnać coś na zawsze. A jak to jest być bliskim tego, który odchodzi? To prosta historia: syn odwiedza ojca, by zabrać go na zaplanowany wyjazd.

35. „Gra na zwłoki”

Tomasz Kurlej / Warszawska Szkoła Filmowa / 23’31’’ / 2024 / film studencki, fabularny

Błażej z Kierownikiem dla zabawy spalają trumnę w starym piecu kremacyjnym. Następnego dnia odkrywają, że spał w niej ich kolega Kuba.

36. „Własna prawda”

Agnieszka Kruczek / 09’50’’ / 2023 / film niezależny, animowany

W 1981 roku wyjechaliśmy z Polski na krótką wizytę do Niemiec. Moja babcia była zdesperowana, powiedziała, że już nigdy nas nie zobaczy. I rzeczywiście, z powodu nieprzewidzianych wydarzeń zostaliśmy znacznie dłużej, niż myśleliśmy. Ale w końcu mogliśmy wracać do Polski na święta… To opowieść o rozdartych rodzinach, tęsknocie i samotności.

37. „Prezent

Andrzej Kamiński / Poznań / 05’08’’ / 2022 / film amatorski, fabularny

Nowożeńcy po powrocie do mieszkania czytają życzenia i oglądają prezenty. Jeden z nich znacząco przykuł ich uwagę i postanawiają go przetestować, co również podda próbie ich małżeństwo. Tej nocy dowiedzą się, czy aby na pewno nie mają przed sobą nic do ukrycia…

38. „Bajka o początku”

Karolina Gołębiowska / Dargobądz / 09’01’’ / 2023 / film niezależny, animowany, debiut

To opowieść dla osób w każdym wieku, która wydarzyła się kilkadziesiąt milionów lat temu, kiedy Ziemię zamieszkiwały dinozaury. Głównym bohaterem filmu jest Rex, wypadający dość blado w porównaniu ze swoimi kolegami. Jego największy problem stanowią krótkie rączki, będące obiektem nieustannych kpin i żartów, przyczyną nieszczęść, porażek i poczucia odrzucenia.

39. „stwór”

Damian Kosowski / Szkoła Filmowa w Łodzi / 20’ /2023 / film studencki, fabularny

Trzydziestoletni Kazik wspomina czasy dzieciństwa, gdy codziennie rano był odprowadzany do szkoły przez ukochaną ciotkę Dagnę. Gdy pewnego dnia kobieta nieoczekiwanie znika, chłopiec na własną rękę postanawia dowiedzieć się, co się z nią stało.


VI blok  14.00-15.30

40. „Być kimś”

Michał Toczek / Szkoła Filmowa w Łodzi / 27’ / 2023 / film studencki, fabularny

Wiktor to zwykły facet, elektryk, który wprowadza się z rodziną do nowego mieszkania. Wkrótce bohaterowie dowiadują się, że mieszkanie należało kiedyś do Lecha Wałęsy. Żona Wiktora, Sylwia, postanawia zmienić ich nowy dom w muzeum, a męża w odtwórcę roli byłego prezydenta.

41. „Moja siostra”

Mariusz Rusiński / Studio Munka / 29’48’’ / 2023 / film niezależny, dokumentalny

Zuzia, bardzo wrażliwa i uzdolniona artystycznie nastolatka, walczy z nałogiem narkotykowym. Jej brat, będący jednocześnie reżyserem filmu, próbuje dociec, co takiego wydarzyło się w życiu całej rodziny, że Zuzia popadła w uzależnienie. To nie film o wychodzeniu z nałogu, to opowieść o tym, jak domowe relacje kształtują nas na całe życie i o tym, co dzieje się, kiedy potrzeby poszczególnych członków rodziny zupełnie się ze sobą nie pokrywają.

42. „złoTOwłosy”

Maciej Żuk / Warszawa / 02’30’’ / 2024 / film niezależny, animowany

We Wrocławskim Muzeum Medycyny Sądowej znajduje się pewien osobliwy eksponat, a mianowicie pętla wisielcza upleciona z pukli włosów. Materiał dla tego makabrycznego przedmiotu miały zapewnić przypadkowe kobiety, napadane w środkach komunikacji zbiorowej miasta. Film jest próbą opowiedzenia historii twórcy (jak i użytkownika) tego „dzieła”.

43. „Ptitsa”

Alina Maksimenko / Wajda School / 30’ / 2022 / film niezależny, dokumentalny, debiut

Historia osadzona w czasie pandemii rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki. W jednej części domu w trybie online działa szkoła muzyczna mamy – nauczycielka gry na fortepianie kontaktuje się tylko ze swoimi uczniami. W drugiej części pracownia malarska jej córki Aliny. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie łączą się ze sobą.


VII blok  15.45-17.45

44. „Przejazd anulowany”

Sebastian Wiśniowski / Przemyśl / 09’43’’ / 2024 / film amatorski, fabularny

Film inspirowany prawdziwą sytuacją, w której po zamówieniu taksówki przybył samochód z inną rejestracją niż podana w aplikacji. Podczas gdy kierowca tłumaczył się korzystaniem z pojazdu zastępczego po stłuczce, w głowie kłębiło się mnóstwo mrocznych scenariuszy.

45.  „Polowanie na jelenie”

 Michał Kotwica / Wrocław / 04’45’’ / 2023 / film amatorski, animowany

Jerzy, młody aspirujący fotograf i miłośnik natury, podczas jednej ze swoich przechadzek po lesie znajduje wśród zarośli biedną łanię. Postanawia jej pomóc i zabiera ją do swojego domu. Z czasem okazuje się, że popełnił wielki błąd.

45. „Starsza pani szuka”

Maria Wider / Studio Munka / 24’03’’ / 2023 / film niezależny, dokumentalny

Krystyna ma 72 lata i nigdy nie doświadczyła prawdziwej miłości. By to odmienić, zapisuje się do biura matrymonialnego. Kolejne randki przynoszą jedynie rozczarowanie, a kontakt ze starzejącymi się mężczyznami uświadamia kobiecie, że związek może wcale nie być tym, czego brakuje jej do szczęścia.

47. „Czyste niebo”

Marcin Kundera / Szczecinek / 21’39’’ / 2024 / film niezależny, dokumentalny

Wowa i Roma spędzają ostatnie dni wakacji w rodzinnym mieście. Wybuchy, syreny alarmowe i wojsko na ulicach rzucają cień na ich rzeczywistość. Dzieciństwo jednak wydarza się niezależnie od wojny.

48. „Bajka o pięknej księżniczce Alopecji”

Natalia Piasecka / Legnicka Akademia Filmowa – sesja zimowa 2024 / 03’29’’ / 2024 / film amatorski, animowany

Film w możliwie najbardziej pozytywny sposób opowiada o aspektach życia osób, głównie kobiet i bardzo często dzieci / młodzieży, dotkniętych problemem łysienia. O tym się nie mówi, często nawet się tego nie widzi, ale problem jest i jest duży, a będzie tylko narastał… Ale ta bajka / walka musi mieć pozytywne zakończenie.

49. „Mouth deep shut”

Jacek Adamczewski / Łódź / 13’30’’ / 2023 / film amatorski, fabularny

Odwieczne pytanie: jaki jest stosunek człowieka do otaczającej go przyrody, czy możliwa jest jakakolwiek nić porozumienia i czy podejmowane w tym względzie wysiłki edukacyjne mogą cokolwiek zmienić?

50. „Jak być kochanym?”

Nawojka Wierzbowska / Studio Munka / 10’30’’ / 2023 / film niezależny, animowany

Historia Chłopca, który bardzo chce być pogłaskany przez swoją Mamusię. Niestety – uwaga kobiety całkowicie skupiona jest na jej ukochanym Piesku. Do czego zdolny jest Chłopiec, aby zdobyć uwagę Mamusi?

51. „Zdążyć przed ciszą”

Karol Tarasewicz / Wrocław / 15’04’’ / 2024 / film niezależny, fabularny, debiut

Dwoje policjantów jedzie na interwencję w sprawie przemocy domowej. Dla Asi takie zgłoszenia to normalka, dla Grzegorza – pierwsza taka akcja. Jednak to, co miało być rutynową interwencją, okazuje się aktem desperacji…

52. „Owieczność”

Lidia Nate Bohdanowicz / Szkoła Filmowa w Łodzi / 05’ / 2023 / film studencki, animowany

Letnim rankiem pewien rzemieślnik wita się radośnie ze swym wielkim przyjacielem, który wręcza mu owcę. Przejęty wydarzeniem pozwala owcy buszować po warsztacie, obserwując, karmiąc i poznając zwierzę. W końcu pełen zapału siada do stołu i pilnie pracuje aż do następnego świtu. Owca jeszcze śpij, gdy on wstaje i otwiera drzwi do sąsiedniego pokoju…

53. „Trup”

Maciej Rosa / 04’48’’ / 2023 / film niezależny, animowany

Gdy nadchodzi koniec życia, trzeba opuścić świat i odejść. Ta standardowa procedura w przypadku tytułowego Trupa musi zostać odroczona. Na skutek niebiańskiej pomyłki zmuszony jest pozostać jeszcze jeden dzień na ziemi. By jednak zapełnić czas oczekiwania, wyrusza w ostatnią podróż.