Zespół selekcyjny
(fot. Sylwia Olszewska)
Michał Szcześniak
Reżyser i scenarzysta, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Laureat ponad trzydziestu nagród filmowych w Polsce i za granicą. Jego krótki metraż „Punkt wyjścia” miał premierę na festiwalu Sundance i znalazł się m.in. na shortliście do Oscara w 2014 r. Inne nagradzane krótkie metraże to: „Łódka”, „Sashka, Sashka” „Spitsbergen”.
Pełnym metrażem „Fisheye” zadebiutował w 2021 roku. W ramach projektu „Teatroteka” z sukcesem wyreżyserował spektakl telewizyjny „Porwać się na życie”, a w Teatrze Telewizji – „Polowanie na karaluchy”. Od kilku lat pracuje jednak przede wszystkim nad projektami filmowymi. Jeden z nich to fabuła o Stanisławie Grzesiuku „Grzesiuk, król życia”, według scenariusza napisanego wspólnie z Bartoszem Janiszewskim (autorem książki o Grzesiuku pod tym samym tytułem). Scenariusz został nagrodzony na festiwalu Script Wars, otrzymał także główną nagrodę w konkursie Script Pro. Inny duży projekt Szcześniaka to pełnometrażowy film dokumentalny „Między nami są sytuacje”.
Marta Karnkowska
Producentka imprez kulturalnych. Organizatorka licznych festiwali, pokazów i warsztatów filmowych, przede wszystkim CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych w Warszawie, programerka konkursów polskich filmów krótkometrażowych na festiwalach KAMERALNE LATO – Ogólnopolskie Spotkania Filmowe i WAMA Film Festival w Olsztynie. Od 2012 roku organizuje Pokazy Niezależnych Teledysków w ramach CINEMAFORUM. W latach 2005-2016 roku była członkinią Komitetu Organizacyjnego, a od 2020 roku pełni funkcję Kuratorki Nagród im. Jana Machulskiego. W latach 1995-2003 tworzyła filmy amatorskie, obecnie realizuje teledyski oraz dokumentacje koncertów.
Dyrektorka artystyczna festiwalu CINEMAFORUM (2002-2012), koordynatorka artystyczna Europejskiego Festiwalu Młodego Kina (2007-2008). Współpracowała przy realizacji i promocji wielu wydarzeń promujących młode polskie kino w Polsce i na świecie, w tym „Dozwolone do 21” (1996-2005), Światowy Festiwal Kina Niezależnego UNICA (2003), Festiwal Młodego Kina SKOFFKA (2005-2006) oraz Warszawski Festiwal Kina Niezależnego (1997-2001).
Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek: informacja naukowa) i podyplomowych studiów Zarządzania Projektami (Project Management) w Szkole Głównej Handlowej oraz Studium Realizacji Telewizyjnej Narodowego Centrum Kultury.
Współzałożycielka, członkini zarządu i dyrektorka programowa Stowarzyszenia FILMFORUM. W 2019 roku otrzymała odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Andrzej Przeździecki
Urodzony w Warszawie w roku 1962. Studiował filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie kontynuował studia z literatury i historii Niemiec w Pädagogische Hochschule w Magdeburgu i na Uniwersytecie w Hanowerze.
Pierwszy kontakt z kinem niezależnym to współpraca z organizatorami festiwalu OKFA w Koninie. Następnie praca podczas festiwali UNICA w Warszawie (2003) i w Gdańsku (2009). Przez wiele lat współpracował z festiwalem kina niezależnego w Berlinie „Fenster zum Osten” i jego kontynuatorem „Nachbarn bei Freunden”.
Członek Jury festiwali kina niezależnego w Senftenbergu (Niemcy), Chersonie (Ukraina), Kędzierzynie-Koźlu „Publicystyka”, Oświęcimiu „Kochać człowieka”. W roku 2018 wybrany do Zarządu UNICA (Union Internationale du Cinema), a w 2021 wybrany na wiceprzewodniczącego tej Światowej Unii Kina Niezależnego.