PROTOKÓŁ
KOMISJI KWALIFIKACYJNEJ
64. OKFA – OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FILMÓW NIEZALEŻNYCH
IM. PROF. HENRYKA KLUBY
23-24 kwietnia 2018 r. – Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

Komisja kwalifikacyjna 64. OKFA w składzie:
Aneta Kopacz – reżyserka i scenarzystka
Grzegorz Jaroszuk – reżyser i scenarzysta
Witold Kon – przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych

Po obejrzeniu 195 filmów postanowiła zakwalifikować do konkursu głównego 50 z nich:

Kategoria film niezależny (9)

tytuł filmu: „Bies”
autor/współautorzy: Błażej Kujawa
klub filmowy/miejscowość: Poznań
czas: 15’
rok produkcji: 2017
kategoria: film niezależny, fabularny

tytuł filmu: „Kurs”
autor/współautorzy: Kacper Anuszewski
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 19’
rok produkcji: 2017
kategoria: film niezależny, fabularny

tytuł filmu: „Klechdy”
autor/współautorzy: Paweł Łukomski
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 24’
rok produkcji: 2018
kategoria: film niezależny, fabularny, debiut

tytuł filmu: „Na drodze”
autor/współautorzy: Bartosz Nowacki
klub filmowy/miejscowość: Krakowska Szkoła Filmu
czas: 23’57’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film niezależny, fabularny, debiut

tytuł filmu: „Tensity”
autor/współautorzy: Konrad Kultys
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 10’20’’
rok produkcji: 2018
kategoria: film niezależny, dokumentalny, debiut

tytuł filmu: „Koncert w wulkanie”
autor/współautorzy: Przemysław Wawrzyniak
klub filmowy/miejscowość: Leszno
czas: 20’17’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film niezależny, dokumentalny

tytuł filmu: „Wiosna”
autor/współautorzy: Barbara Szewczyk
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 15’41’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film niezależny, fabularny

tytuł filmu: „Wenus z Urbino”
autor/współautorzy: Michał Kucharski
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 4’46’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film niezależny, animowany

tytuł filmu: „Opiekunka”
autor/współautorzy: Anna Fam
klub filmowy/miejscowość: Fundacja Film Spring Open w Warszawie
czas: 8’9’’
rok produkcji: 2018
kategoria: film niezależny, fabularny

kategoria film amatorski (24)

tytuł filmu: „Chwila z mamą”
autor/współautorzy: Konstancja Taraszka
klub filmowy/miejscowość: Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego
czas: 2’10’’
rok produkcji: 2016
kategoria: film amatorski, animowany

tytuł filmu: „Trzask”
autor/współautorzy: Karina Gomółka
klub filmowy/miejscowość: Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego
czas: 2’2’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, animowany

tytuł filmu: „Ramki”
autor/współautorzy: Anna i Arkadiusz Borowscy
klub filmowy/miejscowość: Salon Animacji w Warszawie
czas: 6’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, animowany

tytuł filmu: „Mów mi Rico”
autor/współautorzy: Szymon Piegża
klub filmowy/miejscowość: Trzebinia
czas: 6’37’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, dokumentalny

tytuł filmu: „Inny”
autor/współautorzy: Arkady Barszcz
klub filmowy/miejscowość: Wodzisław Śląski
czas: 9’24’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, fabularny

tytuł filmu: „Mag”
autor/współautorzy: Aleksander Salamon
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 13’59’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, dokumentalny, debiut

tytuł filmu: „Syzyfy”
autor/współautorzy: Jan Gruszka
klub filmowy/miejscowość: AKRF „Fosa” we Wrocławiu
czas: 4’30’’
rok produkcji: 2018
kategoria: film amatorski, fabularny, debiut

tytuł filmu: „Test”
autor/współautorzy: Ewa i Paweł Piątek
klub filmowy/miejscowość: Runowo
czas: 14’34’’
rok produkcji: 2018
kategoria: film amatorski, dokumentalny

tytuł filmu: „Śniegi kosmosu”
autor/współautorzy: Tomasz Kowal
klub filmowy/miejscowość: Siechnice
czas: 30’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, fabularny

tytuł filmu: „ABI”
autor/współautorzy: Kacper Olszewski
klub filmowy/miejscowość: Stryków
czas: 2’45’’
rok produkcji: 2016
kategoria: film amatorski, animowany, debiut

tytuł filmu: „Zajęcia dodatkowe”
autor/współautorzy: Wawrzyniec Turowski
klub filmowy/miejscowość: Rypin
czas: 3’48’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, inny

tytuł filmu: „Ostatnie pożegnanie”
autor/współautorzy: Aleksander Czermiński
klub filmowy/miejscowość: Warszawa
czas: 13’43’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, fabularny, debiut

tytuł filmu: „Obsesja”
autor/współautorzy: Rafał Waraczewski
klub filmowy/miejscowość: Bydgoszcz
czas: 30’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, fabularny

tytuł filmu: „Sygnał”
autor/współautorzy: Kazimierz J. Bihun
klub filmowy/miejscowość: Kraków
czas: 9’40’’
rok produkcji: 2018
kategoria: film amatorski, dokumentalny

tytuł filmu: „Powracające sny”
autor/współautorzy: Waldemar Korzyb, Marzena Zajączkowska
klub filmowy/miejscowość: Poznań
czas: 6’36’’
rok produkcji: 2018
kategoria: film amatorski, dokumentalny, debiut

tytuł filmu: „Butterfly”
autor/współautorzy: Urszula Taraszka
klub filmowy/miejscowość: Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego
czas: 1’44’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, animowany

tytuł filmu: „Pilot”
autor/współautorzy: Daniel Le Hai
klub filmowy/miejscowość: Łódź
czas: 15’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, fabularny

tytuł filmu: „Droga powrotna”
autor/współautorzy: Mateusz Żegliński
klub filmowy/miejscowość: Szczecin
czas: 23’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, dokumentalny

tytuł filmu: „Postrzałek”
autor/współautorzy: Piotr Pluta
klub filmowy/miejscowość: Lublin
czas: 11’14
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, fabularny

tytuł filmu: „Pan Nikodem”
autor/współautorzy: Agnieszka Korycka
klub filmowy/miejscowość: AKF „Sawa” w Warszawie
czas: 28’
rok produkcji: 2018
kategoria: film amatorski, fabularny

tytuł filmu: „Poza granicami”
autor/współautorzy: Agnieszka Majnusz
klub filmowy/miejscowość: Bytom
czas: 28’
rok produkcji: 2017
kategoria: film amatorski, dokumentalny, debiut

tytuł filmu: „Cofnąć czas na Karskiego”
autor/współautorzy: Kamil Adam Janko
klub filmowy/miejscowość: Tychy
czas: 21’41’’
rok produkcji: 2016
kategoria: film amatorski, fabularny

tytuł filmu: „Między brzegami”
autor/współautorzy: Jarosław Piskozub i Mikołaj Bielawski
klub filmowy/miejscowość: Bydgoska Kronika Filmowa
czas: 14’
rok produkcji: 2018
kategoria: film amatorski, dokumentalny

tytuł filmu: „Republika Gosławicka”
autor/współautorzy: Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa
klub filmowy/miejscowość: AKF „Muza” w Koninie
czas: 28’49’’
rok produkcji: 2018
kategoria: film amatorski, dokumentalny

Kategoria film studencki (17)

tytuł filmu: „Między nami”
autor/współautorzy: Maciej Miller
klub filmowy/miejscowość: Gdyńska Szkoła Filmowa
czas: 30’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, dokumentalny

tytuł filmu: „Bogdan i Róża”
autor/współautorzy: Milena Dutkowska
klub filmowy/miejscowość: WRiTV UŚ w Katowicach
czas: 15’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny

tytuł filmu: „In Touch”
autor/współautorzy: Marta Miaskowska
klub filmowy/miejscowość: Akademia Filmu i Telewizji w Warszawie
czas: 15’42’’
rok produkcji: 2018
kategoria: film studencki, fabularny, debiut

tytuł filmu: „Pola”
autor/współautorzy: Edyta Rembała
klub filmowy/miejscowość: Gdyńska Szkoła Filmowa
czas: 20’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny

tytuł filmu: „Fusy”
autor/współautorzy: Kordian Kądziela
klub filmowy/miejscowość: WRiTV UŚ w Katowicach
czas: 28’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny

tytuł filmu: „Nic nowego pod słońcem”
autor/współautorzy: Damian Kocur
klub filmowy/miejscowość: WRiTV UŚ w Katowicach
czas: 25’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny

tytuł filmu: „Świat Marysi”
autor/współautorzy: Katarzyna Ewa Żak
klub filmowy/miejscowość: WRiTV UŚ w Katowicach
czas: 20’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, dokumentalny, debiut

tytuł filmu: „Bajeczki na dobranoc”
autor/współautorzy: Marek Ułan-Szymański
klub filmowy/miejscowość: Warszawska Szkoła Filmowa
czas: 10’32’’
rok produkcji: 2016
kategoria: film studencki, dokumentalny

tytuł filmu: „Świt”
autor/współautorzy: Alex Katerynchuk
klub filmowy/miejscowość: Warszawska Szkoła Filmowa
czas: 25’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny

tytuł filmu: „Ania”
autor/współautorzy: Dora Laszlo-Gulyas
klub filmowy/miejscowość: Warszawska Szkoła Filmowa
czas: 9’52’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny, debiut

tytuł filmu: „Nielot”
autor/współautorzy: Nadia i Sara Szymańskie
klub filmowy/miejscowość: Warszawska Szkoła Filmowa
czas: 6’26’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, dokumentalny

tytuł filmu: „Heimat”
autor/współautorzy: Emi Buchwald
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 24’12’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny

tytuł filmu: „Mleko”
autor/współautorzy: Urszula Morga
klub filmowy/miejscowość: Gdyńska Szkoła Filmowa
czas: 15’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny, debiut

tytuł filmu: „Sen o Warszawie”
autor/współautorzy: Mateusz Czuchnowski
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 15’40’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny

tytuł filmu: „Raz dwa zero”
autor/współautorzy: Anna Pawluczuk
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 14’
rok produkcji: 2016
kategoria: film studencki, dokumentalny

tytuł filmu: „Endemit Albert”
autor/współautorzy: Zuzanna Sławińska
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 12’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, fabularny

tytuł filmu: „Na językach”
autor/współautorzy: Karolina Borgiasz
klub filmowy/miejscowość: Szkoła Filmowa w Łodzi
czas: 3’50’’
rok produkcji: 2017
kategoria: film studencki, animowany

Ponadto w Konkursie głównym 64. OKFA – poza preselekcją – znalazła się produkcja, która zwyciężyła w Przeglądzie Filmów Studenckich „Jedna Rolka” 2018 organizowanym przez stowarzyszenie Forum Kultury Audiowizualnej przy UAM w Poznaniu.

tytuł filmu: „Czarny kapelusz”
autor/współautorzy: Piotr Karolczak, Adam Unierzyski
klub filmowy/miejscowość: Poznań
czas: 5’
rok produkcji: 2016
kategoria: film amatorski, fabularny, debiut

Przed przystąpieniem do selekcji Komisja sprawdziła nadesłane filmy pod względem technicznym i formalnym. I tak do dalszej oceny nie dopuszczono filmów niespełniających warunków regulaminowych:

–  filmy przekraczające limit czasowy:
• „Dziurawa skarpeta na Emigracji”
• „Przejście przez czerń”
• „Wolni jeźdźcy”
• „Mentor”