Przejdź do treści
Archiwum 11 czerwca 19:00

Pokaz specjalny „Pisklaki”

Pełna fantazji i charakterna Zosia, niepewny siebie, wrażliwy Oskar, niezależna, ale nieśmiała Kinga – rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Są jak pisklaki. Mają 7 lat i są zbyt mali, by opuścić rodzinny dom. W tak trudnych chwilach jak rozłąka z rodzicami starają się sobie pomagać.

To film o życiowej lekcji latania i o tym, co pozwala nam przetrwać każdy kolejny dzień, nawet jeżeli świat wokół nas się wali. Wyjazd do szkoły z internatem to dla dzieci najbardziej przełomowy moment ich życia. To sytuacja, która początkowo tylko rani, ale finalnie da im siłę. Nie mają wyboru, więc rodzi się w nich motywacja do walki, zmieniają się, aby sprostać życiowemu wyzwaniu. Bardzo szybko odkrywają, że matczyną czy ojcowską dłoń może zastąpić dłoń dziecka z klasy. W krótkim czasie przekonują się, że są sobie wzajemnie potrzebni. A potem odkrywają, że nikt nie rozumie ich tak dobrze, jak drugie dziecko, które przeżywa to samo. Pojawiają się przyjaźnie. Wyjątkowo silne i trwałe, bo oparte na współodczuwaniu. Zabierają widza w podróż do świata dziecięcej empatii, artystycznej ekspresji, humoru i siły charakteru. Świata, w którym przyjaźń, miłość i bliskość z drugim człowiekiem są jak tlen, niezbędny by przeżyć najtrudniejsze chwile.

NAGRODY:

– Warszawa (Docs Against Gravity Film Festival) Nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych w Konkursie Polskim
– Warszawa (Docs Against Gravity Film Festival) Nagroda TVP Dokument
– Warszawa (Docs Against Gravity Film Festival) Wyróżnienie w gdyńskiej edycji festiwalu- Warszawa (Docs Against Gravity Film Festival) Bydgoszcz Art.Doc Award w bydgoskiej edycji festiwalu
– Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Marco Zucchi Award
– Koszalin (Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” ) „Motyl” za najlepszy film dokumentalny
– Łódź (Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”) Nagroda „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza  
– Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) Nominacja w kategorii: Najlepszy film dokumentalny
– Nagroda PSC (Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) za zdjęcia do filmu dokumentalnego

2022, PL, 84’, dokument
scenariusz, reżyseria: Lidia Duda
zdjęcia: Wojtek Staroń, Zuzanna Zachara


11 czerwca, 19.00
bilet: 15 zł