Przejdź do treści
Archiwum

Pokaz filmu „Kobieta na dachu” I Spotkanie z Dorotą Pomykałą oraz Anną Jadowską

Prowadzenie: Łukasz Maciejewski

fot. ZOOM Festiwal

Dorota Pomykała – aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. W 1979 r. ukończyła studia w PWST w Krakowie i w tym samym roku zadebiutowała w wieczorze poetyckim „Jan Kochanowski” w Starym Teatrze w Krakowie. Występowała w Piwnicy pod Baranami, a także w Teatrze Nowym w Łodzi (1994), Teatrze Rozmaitości (1995), Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach (1999), Teatrze Bagatela (1999–2000, 2002) i Teatrze im. Juliusza Słowackiego (2000). Jest aktorką Starego Teatru w Krakowie.

W filmie zadebiutowała w „Aktorach prowincjonalnych” Agnieszki Holland (1978). Za rolę Miry w „Kobiecie na dachu” otrzymała nagrodę za najlepszy występ w filmie międzynarodowym na nowojorskim Tribeca Film Festival, nagroda za pierwszoplanową rolę kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Orła za najlepszą główną rolę kobiecą.

Od 1992 r. prowadzi z Danutą Schlette Studio Aktorskie „Art-Play” i dwuletnią Policealną Szkołę Aktorską w Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Anna Jadowska – reżyserka i scenarzystka, absolwentka PWSFTVIT w Łodzi i Szkoły Wajdy. Jej film fabularny „Dotknij mnie” zdobył nagrodę główną w Konkursie Kina Niezależnego na FPFF w Gdyni w 2003 r., a krótkometrażowy „Korytarz” wziął udział w Międzynarodowym Tygodniu Krytyki w ramach MFF w Cannes w 2004 r. W 2005 r. za obraz „Teraz ja”  otrzymała Nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film podczas FPFF w Gdyni. Jej przedostatnia fabuła „Dzikie róże” z 2017 r. zdobyła m.in. Stockholm Impact Award na MFF w Sztokholmie i aż cztery nagrody na Festiwalu młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus.

Mira wstaje wcześnie rano, rozwiesza pranie, gotuje obiad, kupuje pokarm dla rybek i… z nożem kuchennym napada na bank. Bohaterka to zbliżająca się do emerytury położna, matka dorosłego syna i żona męża, który o niej zapomniał. Kilka pozornie drobnych finansowych decyzji sprowadza na nią katastrofę, która kompletnie przemebluje jej rzeczywistość: domową, zawodową, psychiczną.

„Kobieta na dachu” to film stworzony przez kobiety (scenariusz i reżyseria, zdjęcia, muzyka, kostiumy, charakteryzacja, główna rola). Jadowska znów upomina się o kobiety niewidzialne, które zatraciły się w usługiwaniu innym. Dawno nie było w polskim filmie tak pięknie a zarazem boleśnie nakreślonego portretu kobiety po sześćdziesiątce, wyrazistego, choć bardzo subtelnego i oszczędnego w środkach.

NAGRODY

  • Nowy Jork (Tribeca Film Festival) Nagroda aktorska
  • Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za główną rolę kobiecą
  • Hanoi (Hanoi International Film Festival) Nagroda Jury
  • Toruń (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage) – Nagroda Główna w Konkursie Filmów Polskich
  • Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP) w kategorii: film polski
  • Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) – 5 nominacji i Nagroda za Najlepszą główną rolę kobiecą

2022, Polska, Francja, Szwecja, 97’, dramat

scenariusz, reżyseria: Anna Jadowska

zdjęcia: Ita Zbroniec-Zait

obsada: Dorota Pomykała, Bogdan Koca, Adam Bobik, Marta Nieradkiewicz