Przejdź do treści
Aktualności

Wernisaż Andrzeja Pągowskiego „Morgenstern na nowo”

Wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego

Wernisaż z udziałem Autora  30.05 I  17.15

Wystawa 30.05 – 2.06

Wystawa prezentuje współcześnie zaprojektowane przez An­drzeja Pągowskiego plakaty do wszystkich dwudziestu filmów Janusza Morgensterna.

Jest to trzeci z kolei autorski projekt Pągowskiego promujący wybitnych reżyserów polskiego kina. Do tej pory zo­stały zrealizowane: „Kieślowski na nowo” w roku 2016 i „Wajda na nowo” w 2021. Plakaty powstałe w ramach tych projektów po debiucie w trakcie FPFF w Gdyni wiele podróżowały po Polsce i były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach.

Janusz Morgenstern był wybitnym pol­skim reżyserem filmowym, telewizyjnym i teatralnym, zajmował się produkcją filmową, we wczesnych latach zawodowych był asystentem i drugim reżyserem w filmach Andrzeja Wajdy. Dwa lata temu obchodziliśmy setną rocznicę jego urodzin. Projekt realizowany jest we współpracy z żoną reżysera Krysty­ną Ciernik-­Morgenstern oraz z Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Filmy reżysera, takie jak „Do widzenia, do jutra”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Jowita” oraz seriale „Stawka większa niż życie” czy „Polskie drogi” weszły na stałe do kanonu polskiego kina.

Andrzej Pągowski jest autorem prawie 2000 plakatów wydanych drukiem od 1977 r. w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów, książek i teledysków. Uprawia malarstwo. Był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika „Playboy”. Angażuje się w akcje społeczne. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych, przygotowuje projekty dla akcji Sprzątanie Świata. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, m.in. w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles (Nagroda The Best of Show, sześć razy złoty medal, kilka srebrnych, brązowych i wyróżnień) oraz Chicago International Film Festival (Nagroda Srebrnego Hugona i wiele innych). Swoje prace prezentował na  wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jego plakaty znajdują się m.in. w zbiorach MoMA w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie. W Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 jego plakatów. Z kolei MoMA umieściło jego plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach.