Przejdź do treści
info

Jury 2025

Lidia Duda

fot. Asia Karp

Reżyserka i scenarzystka filmów dokumentalnych. Jej filmy pokazywane były w konkursach na kilkudziesięciu zagranicznych festiwalach filmowych. Zdobywczyni Grand Prix m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Huston, Istambule, Meksyku, Moskwie, Banff, Kantonie i Pradze. Zdobywczyni Grand Press za „U nas w Pietraszach”. Dwa razy otrzymała Grand Prix Złoty Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym za dokumenty „Herkules” (2005) i „Uwikłani” (2012). „Pisklaki” nagrodzone zostały m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, a jej ostatni film „Las” m.in. na MFF w Salonikach oraz pięcioma nagrodami podczas 21. MDAG, w tym za najlepszy polski film dokumentalny.
Od prawie 30 lat pracuje jako wolny strzelec. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiej Akademii Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Od 2006 roku ekspertka ds. filmu dokumentalnego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. W latach 2020-2023 członkini Rady PISF. Dwukrotnie nominowana do Orłów Polskiej Akademii Filmowej za filmy „Pisklaki” i „Las”.

Magdalena Nieć

fot. Darek Senkowski

Reżyserka, scenarzystka, z wykształcenia aktorka; mgr sztuki, stypendystka École Nationale Supérieure des Arts de la Marionnette we Francji.
W 2024 r. na 49. FPFF w Gdyni jej film „O psie, który jeździł koleją” zdobył Diamentowe Lwiątka – nagrodę dla najlepszego polskiego filmu dla dzieci i młodzieży dwudziestopięciolecia. Wcześniej, za filmy „Detektyw Bruno” i „O Psie, który jeździł koleją”, otrzymała kolejno na 47. i 48. FPFF w Gdyni Złote Lwiątka – nagrody dla najlepszych filmów familijnych 2022 i 2023 roku. „O Psie, który jeździł koleją” na Festiwalu Młode Horyzonty został uznany za najlepszy polski film roku, zdobywając nagrodę ZAiKS, a 750-tysięczna widownia zapewniła reżyserce Platynowy Bilet – nagrodę Stowarzyszenia Kin Polskich. „O psie, który jeździł koleją” zdobył główne nagrody na największych Międzynarodowych Festiwalach: Schlingel, Giffoni, Oulu, stając się ambasadorem polskiego kina familijnego na świecie.
Na międzynarodowych festiwalach była nagradzana także jako scenarzystka („Za niebieskimi drzwiami”, „Czarny Młyn”). Jako konsultantka scen młodzieżowych pracowała m.in. na planach seriali „Rojst”, „Rojst ’97”, „Wielka Woda”, „Czarne Stokrotki”.
W 2025 roku na ekranach kin będzie można zobaczyć jej dwa filmy fabularne: „O psie, który jeździł koleją 2” i „Oskar, Patka i złoto Bałtyku”. Kolejny film, pt. „Przepis na Święta” znajduje się obecnie w fazie preprodukcji.
Jest ekspertką PISF oraz ambasadorką Zespołu Edukatorów Filmowych.

Krzysztof Majchrzak

Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów filmowych i teatralnych, znany z licznych kreacji w filmach Jana Jakuba Kolskiego, Piotra Szulkina i Witolda Leszczyńskiego; również muzyk koncertujący z kwartetem jazzowym A-2, doktor sztuk teatralnych i wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.
Studiował wokalistykę i pedagogikę w Państwowej Wyższej Szkole Muzyczne w Łodzi, później rozpoczął studia aktorskie w tamtejszej PWSFTViT, by ostatecznie dyplom zrobić w warszawskiej PWST w 1974 r. Widzowie oglądali go na scenach Teatru Narodowego (1974-1975), Powszechnego (1975-1991) i Studio (1991-2013). Debiutował jeszcze na studiach w 1970 r., a dziewięć lat później wystąpił w pierwszej głównej roli filmowej u Filipa Bajona w „Arii dla atlety”, która okazała się przełomem. Niezapomnianą kreację stworzył w „Konopielce” Witolda Leszczyńskiego (1981 r.). Z tym reżyserem spotkał się jeszcze na planie „Siekierezady” (1985 r.). Druga połowa lat 90. to okres intensywnej i owocnej współpracy z Janem Jakubem Kolskim. Wyjątkowym momentem na jego artystycznej drodze było spotkanie z Davidem Lynchem przy filmie „Inland Empire” (2006 r.), gdzie aktor wcielił się w postać Fantoma.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego „Wolne chwile”, 1980, na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Cudowne miejsce” 1994 r., „Historia kina w Popielawach” 1998r., „Pornografia” 2003r.).
• 2014 – Srebrny Medal Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.
• 2016 – Złoty Glan – nagroda przyznawana twórcom niezależnym, którzy przeciwstawiają się modom i trendom, dominującym w kulturze popularnej.
• 2021 – Złoty Anioł za niepokorność twórczą na 19. MFF Tofifest.

Jacek Adamczak

Reżyser, grafik, animator, scenarzysta. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Profesor sztuk plastycznych.
Kierownik I Pracowni Animacji na Wydziale Animacji i Intermediów Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Realizator autorskich filmów animowanych związany od 1982 r. z TV Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Specjalizuje się w różnorodnych technikach animacji rysunkowej. W filmografii znajdują się m.in. realizacje z cyklu filmów do muzyki klasycznej jak „Eine kleine Nachtmusik”, ekranizacje bajek Leszka Kołakowskiego „O wielkim wstydzie” i „Jak szukaliśmy Lailonii” czy tytuły zawarte w antologii „Baśni i bajek polskich”. Laureat nagród i wyróżnień na festiwalach krajowych i zagranicznych. Uhonorowany w 2008 r. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz „Platynowymi Koziołkami” za całokształt twórczości filmowej podczas 34. Międzynarodowego Festiwalu Młodego Widza „Ale Kino” w Poznaniu w 2016 r.

Łukasz Maciejewski

Krytyk filmowy i teatralny, filmoznawca, wykładowca akademicki, autor książek, dyrektor festiwali.

Absolwent filmoznawstwa na UJ, wieloletni wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi (za działalność pedagogiczną pięciokrotnie wyróżniony Nagrodą Rektora I stopnia).

Moderator i współorganizator kilkuset festiwali i przeglądów filmowych w Polsce i w Europie. Dyrektor sześciu festiwali filmowych, m.in. „Kina na Granicy” w Cieszynie, „Grand Prix Komeda” w Ostrowie Wielkopolskim, „Wajda na Nowo” w Suwałkach, „Arcymistrzowie Kina” w Gdyni, kurator festiwalu „Tofifest” w Toruniu.

Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.

Dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategoriach „książka roku” i „krytyk roku”, laureat „Złotej Róży”, statuetki „Uskrzydlonego”, „Dziennikarskiej Weny”, „Art Kciuka”, „Sowy”. Uhonorowany medalem „Polonia Minor” oraz orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2022 roku otrzymał Nagrodę „Klaps” dla krytyka filmowego roku.

Stały ekspert filmowy i komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura, członek kapituły Paszportów Polityki, gospodarz konferencji prasowych konkursu głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Współpracuje z wieloma czasopismami i portalami. Recenzent filmowy Interii, felietonista „Kalejdoskopu Kultury” i „Jazz Forum”, stały współpracownik miesięcznika „Kraków i Świat”. Juror kilkudziesięciu festiwali filmowych i teatralnych na Polsce i na świecie. Współpracuje z Teatrem Łaźnia Nowa w Nowej Hucie oraz z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie, prowadząc filmowy cykl „Przywrócone arcydzieła” w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Autor ośmiu autorskich i współautor ponad czterdziestu zbiorowych publikacji książkowych. Wydał m.in. „Przygodę myśli. Rozmowy obok filmu”, „Aktorki. Spotkania”, „Aktorki. Portrety”, „Aktorki. Odkrycia”, „Krystian Lupa. Koniec świata wartości”.

W 2024 roku Prezydent Tarnowa uhonorował Łukasza Maciejewskiego tytułem „Ambasadora Tarnowa”.