Przejdź do treści
Archiwum 9 czerwca 21:30

Ala Kryształ – live-act wizualno-dźwiękowy

Ala Kryształ– trio poruszające się w obszarze wzajemnych, subtelnych oddziaływań widmowo-dźwiękowych. Kompozycji wizualnej tworzonej przez Monikę Kuczyniecką podczas live-actu towarzyszy animacja muzyczna Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego, powstająca na instrumentach akustycznych i elektronicznych.

Opowiadając historię, stawiają na jednorazowość i tymczasowość; adaptują przestrzeń zastaną na potrzeby danego widowiska. Każda instalacja stanowi odrębną całość i jest osobną sytuacją artystyczną. Monika Kuczyniecka (animacje) wykorzystuje sample wideo oraz tworzywo wybierane intuicyjnie do poszczególnych pokazów, ożywiając materię w dążeniu do mniej lub bardziej abstrakcyjnej opowieści. Radosław Drwęcki (elektronika) i Marcin Karnowski (Handpan, SPDS) reagują muzycznie na obraz lub inspirują kierunek poszukiwań wizualnych.

Ostatnio ulubioną formą spotkania tria jest konglomerat złożony z animacji, teatru cieni i muzycznej improwizacji. Alicja zamiast po drugiej stronie lustra ukrywa się za prześwitującym parawanem, co chwila wyskakując z nowym obrazem i dźwiękiem jak królik z kapelusza. Nieco zagubiona próbuje zgadywać, po której stronie sceny właśnie się znalazła.

Ala Kryształ debiutowała na żywo podczas 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animocje”. Później grali na Malta Festival Poznań, Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy, Piotrkoff Art Festiwal, evencie Graj w zielone w Gdyni, w Cechowni w Gliwicach, Strychu Biblioteki Głównej w Bydgoszczy czy warszawskim Klubie Chmury.

9 czerwca, g. 21.30

Monika Kuczyniecka – absolwentka ASP Poznań. Autorka plastelinowych teledysków, krótkich form animowanych oraz kilku ilustracji. Animowała dla Bajzla, Renaty Przemyk, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Na Górze, Czesława Mozila, Dagadany, a w młodzieńczych latach dla Voo Voo. Poza majsterkowaniem w plastelinie prowadzi autorskie warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży. Plastelinową pieczątkę zostawiła w Brazylii, Słowacji, Bułgarii, Polsce (m.in. na festiwalach Animator, Animocje, ZOOM Zbliżenia, Transatlantyk, OKFA).

Radosław Drwęcki – muzyk, projektant, autor tekstów. Operator instrumentów elektronicznych znany z zespołu 3moonboys, z którym nagrał 7 albumów studyjnych. Gościł w formacjach Ur Jorge i Brda. Komponował i grał do krótkometrażowych animacji (festiwal Animocje), filmów niemych (Kino Forum w Białymstoku, Kino Orzeł w Bydgoszczy) i wizualizacji (festiwal Audiowizje). Tworzy oprawy graficzne i fizyczne formy wydawnictw płytowych (m.in. dla zespołów 3moonboys, Variete, Brda, Ur Jorge) oraz książkowych ( Notatki z podróży i Przerzutka Marcina Karnowskiego). Projektuje plakaty, wideoklipy i wizualizacje koncertowe. Wspólnie z Marcinem Karnowskim stworzył i wydał książkę Brudna forma (Bydgoszcz 2013).

Marcin Karnowski – perkusista, perkusjonista, autor tekstów, animator kultury, poeta, prozaik. Nagrał kilkanaście płyt (gra w zespołach i projektach: Variete, Brda, 3moonboys, George Dorn Screams, Ur Jorge, Salimara, Hanowska/Karnowski, Ala Kryształ), dał blisko 200 koncertów w Polsce, w Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Norwegii, w Islandii, na Litwie. Tworzył i muzykował na żywo do filmów niemych, do krótkich form animowanych (festiwal Animocje), do wizualizacji (festiwal Audiowizje), do spektakli teatralnych (Teatr Capitol we Wrocławiu, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Muzyczny w Poznaniu). Realizuje działania na styku rozmaitych dziedzin twórczych skoncentrowanych na dźwięku i słowie. Publikował m.in. w pismach „Fa-art”, „Ha!art”, „Korespondencja z ojcem”. Współzałożyciel i redaktor kwartalnika „Fabularie”. Wydał książki Notatki z podróży (Bydgoszcz 2011), Brudna forma – wspólnie z Radkiem Drwęckim (Bydgoszcz 2013), Przerzutka (Bydgoszcz 2015), Ziarnko piasku. Rzecz o Annie Jachninie (Warszawa 2016), Zawsze jest na krótko (Bydgoszcz 2018).