Przejdź do treści

2024 rok to 70. urodziny OKFA. W tym roku taki sam jubileusz świętuje też Orkiestra Dęta PAK KWB Konin. Dwie uznane marki: lokalne, ale rozpoznawalne w Polsce, o imponującej historii i – co nie mniej istotne – z przyszłością postanowiły połączyć siły. Efektem jest koncert muzyki filmowej wyprodukowany specjalnie na tę okazję. To będzie wyjątkowa muzyczno-filmowa uczta, pojawią się utwory m.in. z takich filmów jak: „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Noce i dnie”, „Ojca chrzestnego”, „Ziemi obiecanej” czy „Vabanku”. W zestawie na pewno nie zabraknie kompozycji koninianina Jana A. P. Kaczmarka.

Zanim usłyszymy Orkiestrę, poznamy laureatów 70. OKFA i wręczymy nagrody.

Fundacja Konińska Orkiestra Koncertowa została utworzona w grudniu 2022 roku z inicjatywy kapelmistrza Orkiestry Dętej PAK KWB Konin Mirosława Pacześnego i klarnecistki Joanny Gajdzińskiej. Naczelną ideą przedsięwzięcia jest zachowanie tradycji i dokonań orkiestry oraz poszukiwanie nowych kierunków jej rozwoju.

 Ale wszystko zaczęło się znacznie wcześniej, a konkretnie 1 kwietnia 1954 roku. Właśnie wtedy powołano do życia Orkiestrę Dętą Kopalni Konin – dzisiaj znaną jako Orkiestra Dęta PAK KWB Konin. Brakowało wówczas wszystkiego: sali do ćwiczeń, nut i instrumentów. Muzycy mieli jednak ogromny zapał do występów przed publicznością i w pierwszym roku istnienia zagrali aż 28 razy. W ciągu kolejnych lat brali udział w ważniejszych wydarzeniach kopalni „Konin”, uświetniali uroczystości barbórkowe, jubileusze, akademie, spotkania oficjalne i kameralne. W 1955 roku orkiestra licząca 30 muzyków została przeniesiona do hotelu robotniczego zwanego „Domem Młodego Górnika”. Później jeszcze kilkakrotnie zmieniała siedzibę, aż w 1972 roku trafiła do Górniczego Domu Kultury „Oskard”. Tam warunki pracy pozwoliły podnieść poziom artystyczny i przyczyniły się do rozwoju orkiestry, która uświetniała wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w Koninie, Warszawie, Kołobrzegu czy Poznaniu.

Z biegiem lat muzycy znacznie rozszerzyli repertuar. Do bogatego zestawu utworów marszowych dołączyli muzykę o rozrywkowym charakterze: filmową, musicalową i jazzową. Zaczęli wykonywać także przeboje klasyczne – „Błękitną rapsodię” Gershwina, „Koncert warszawski” Addinsella, uwerturę do opery „Halka” Moniuszki, Symfonię nr 40 g-moll Mozarta czy III Koncert fortepianowy c-moll Beethovena. Zespół ma na swoim koncie pięć płyt, na których znalazły się hity muzyki poważnej i popularnej. Muzycy w górniczych mundurach są nie tylko wizytówką rodzimej firmy, ale także świetnymi ambasadorami miasta i regionu. Reprezentowali ziemię konińską na wielu festiwalach, konkursach i przeglądach krajowych i zagranicznych. Z powodzeniem koncertowali w Niemczech, Czechach, Rosji, Austrii i Włoszech, wzbudzili zachwyt słuchaczy w Watykanie i na Monte Cassino.

Orkiestra współpracowała z wieloma znanymi artystami. W jej koncertach brali udział śpiewacy warszawskiej Opery Narodowej oraz Teatru Wielkiego w Łodzi, pianista Piotr Szychowski, Lora Szafran oraz soliści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Swoje 65-lecie orkiestra uczciła wspólnym koncertem z Kayah. 70-lecie świętuje wraz ze swoim filmowym rówieśnikiem.

1 czerwca | 19.00 | CKiS – DK Oskard